My i lwi piesek

Lwi piesek (lowchen, petit lien chion) -wzorzec rasy FCI publikowany jest na stronie ZKwP i FCI.

Lwi piesek wzorzec i FCI nomenklatura ras.

Dlaczego ta rasa psa? Najpierw szukaliśmy charakteru bernardyna w małym psie i został nim hawańczyk. Charakter hawańczyka pasuje do naszej rodziny idealnie. Zaczęłam szukać charakteru hawańczyka w trochę większym psie ale w „kwadracie” (mam słabość do tej budowy psa).

Wybrałam rasę lwi piesek, ale niestety trudność w jego zdobyciu była zbyt duża, aby mógł wcześniej u nas zamieszkać.
Udało się i w lutym 2018 r. przybyła do nas z Niemiec suczka Fiona vom Hanshager Fliederberg, nasz pierwszy lwi piesek.

Jaki jest lwi piesek?

Podjęliśmy próbę porównania ras które hodujemy skoro szukaliśmy tak naprawdę podobnych cech ale w różnych rasach. Zapraszamy do oceny jak nam się to udało tutaj Nasz syn mówi, że takie same jak hawany tylko są mniejszymi „lizakami”. Wydaje się, że syna spostrzeżenia są trafne, przy czym jeden lewek niestety to jeszcze zbyt mało, aby cokolwiek więcej powiedzieć.

Zachowanie naszej Fiony świadczy o tym, że była wychowana na rękach a spała w łóżku. Jest wielką przylepą, bardzo zrównoważoną, mega szybko biegającą. No i istotna dla nas cecha -nie szczeka niepotrzebnie. Najpierw zamęczała Leo, a teraz naszą Seiko. Jednak jej ruchliwość nie jest uciążliwa czy nadmierna. Bardzo lubi być noszona na ramieniu tak na „papugę”.  Nie lubi czesania i trzeba to robić bardzo delikatnie, bo jakiekolwiek nawet lekkie pociągnięcie  za włos to wielkie poruszenie.

Figielinki – lwie pieski?

Planujemy hodowlę tej pięknej rasy, a nasze plany hodowlane będziemy opisywać w zakładkach przeznaczonych dla lwich piesków, a poniżej opisywać co się ciekawego wydarzyło u naszych lewków, bo przygotowujemy nasz dom dla kolejnych domowników tej rasy.

Fiona w listopadzie 2018 r. zakończyła młodzieżowy Championat Polski, co nas bardzo cieszy.
Rok 2018 r. zakończył się dla nas rewelacyjnie, bo na Sylwestra  z Rosji, po przebyciu długiej drogi z Murmańska, przyjechał do nas kolejny lwi piesek Charlie (Sariolo Revda Jardin Des Miracles), który w 2019 r. już jest Młodzieżowym Championem Polski.

W roku 2020 przyszły na świat nasze pierwsze lewki. Miot jest na literę E, ponieważ pierwsza wyhodowana suka lwica miała mieć na imię Eywa.